P70-2200045
DigiKey Part Number
952-3124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P70-2200045
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contact Spring Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P70-2200045 Models
Category
Operating Force - Mid Compression
99.32gf
Manufacturer
Harwin Inc.
Plunger Size
0.035" (0.90mm) Dia
Packaging
Bag
Mating Cycles
10000
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Contact Type
Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Contact Finish
Gold
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Maximum Working Height
0.283" (7.20mm)
Current Rating (Amps)
2A
Recommended Working Height
0.280" (7.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Minimum Working Height
0.252" (6.40mm)
Base Product Number
Pad Layout Dimension
Circular - 0.087" (2.20mm) (TH)