M80-8672005
DigiKey Part Number
M80-8672005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-8672005
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M80-8672005 Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Style
Voltage Rating
800V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.23mm, 7.85mm, 10.2mm, 13.51mm