M80-5602005
DigiKey Part Number
952-3417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5602005
Description
CONN HEADER 20P CRIMP 22AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 22 AWG
EDA/CAD Models
M80-5602005 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Threaded
Packaging
Bulk
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Header
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)