M80-5421842
DigiKey Part Number
M80-5421842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5421842
Description
CONN HEADER SMD R/A 18POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 18 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5421842 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Insulation Height
0.218" (5.55mm)
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
2.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800V