M80-5321842
DigiKey Part Number
M80-5321842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5321842
Description
CONN HEADER SMD R/A 18POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 18 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-5321842 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Insulation Height
0.218" (5.55mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mating Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800V