M80-4120842
DigiKey Part Number
M80-4120842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4120842
Description
CONN FEMALE VERT 8POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M80-4120842 Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
7.7mm, 7.98mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Mating Flange, Polarizing Key
Number of Positions
Voltage Rating
120V
Number of Positions Loaded
All
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)