M80-4052042
DigiKey Part Number
M80-4052042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4052042
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M80-4052042 Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Insulation Height
0.204" (5.17mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.55mm
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Voltage Rating
800V
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)