M55-6101242R
DigiKey Part Number
952-3859-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3859-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3859-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55-6101242R
Description
CONN RCPT 12P 0.05 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55-6101242R Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1.2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Industrial
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)