M50-4302045
M50-4302045
Harwin’s Company Overview
M50-4302045
DigiKey Part Number
952-1405-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-4302045
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-4302045 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
6mm, 6.5mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)