M50-3650642R
DigiKey Part Number
952-M50-3650642RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-M50-3650642RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-M50-3650642RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3650642R
Description
CONN HEADER SMD 12POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3650642R Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1.75A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
11.85mm