M50-3632042R
DigiKey Part Number
952-3940-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3940-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3940-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3632042R
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3632042R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Pick and Place
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
3.9mm, 5.3mm, 6.08mm, 6.18mm, 7mm