M50-3611042
DigiKey Part Number
952-3499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3611042
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3611042 Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Bulk
Active
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
3.9mm, 5.3mm, 6.08mm, 6.18mm, 7mm