M50-3600842R
DigiKey Part Number
952-M50-3600842R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3600842R
Description
8+8 POS. MALE DIL VERTICAL SMT C
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3600842R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
3.9mm, 5.3mm, 6.08mm, 6.18mm, 7mm