M50-3141045
DigiKey Part Number
952-3596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3141045
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3141045 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
500VAC