M50-3140845R
DigiKey Part Number
952-3930-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3930-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3930-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3140845R
Description
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3140845R Models
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VAC