M50-3130845
DigiKey Part Number
952-3587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3130845
Description
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
8 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3130845 Models
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
3.1mm, 3.6mm, 3.8mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VAC