M50-3120745
DigiKey Part Number
M50-3120745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3120745
Description
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
14 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3120745 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)