M22-2542005 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 0
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.079" (2.00mm)
Harwin’s Company Overview
M22-2542005
DigiKey Part Number
M22-2542005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22-2542005
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M22-2542005 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A