M20-9961045
DigiKey Part Number
952-2250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9961045
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9961045 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact