M20-9741046
DigiKey Part Number
M20-9741046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9741046
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9741046 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact