M20-9731045
DigiKey Part Number
952-1841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9731045
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9731045 Models
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
10.04mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm