M20-8761046
DigiKey Part Number
M20-8761046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-8761046
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M20-8761046 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Style
Voltage Rating
250V
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
11.53mm, 12.23mm, 12.63mm, 18.13mm