M20-7892046
DigiKey Part Number
952-1904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7892046
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M20-7892046 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.130" (3.30mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V