M20-1071100
DigiKey Part Number
M20-1071100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-1071100
Description
CONN RCPT HSG 22POS 2.54MM
Detailed Description
22 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-1071100 Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polyphenylene Ether (PPE), Polystyrene (PS)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.100" (2.54mm)