G125-MS11605L3R
DigiKey Part Number
952-G125-MS11605L3RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-G125-MS11605L3RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-G125-MS11605L3RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS11605L3R
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS11605L3R Models
Fastening Type
Latch Lock
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Mated Stacking Heights
7.35mm, 7.45mm, 7.8mm