G125-MH11605L7P
DigiKey Part Number
952-2722-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH11605L7P
Description
CONN HEADER R/A 16POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH11605L7P Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Packaging
Strip
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V