T2133BGR-20C0001U2U1930
DigiKey Part Number
3147-T2133BGR-20C0001U2U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-T2133BGR-20C0001U2U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-T2133BGR-20C0001U2U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T2133BGR-20C0001U2U1930
Description
LED RGB CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 520nm Red, 525nm Green, 465nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue 4-SMD, No Lead
Category
Lens Size
1.67mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue
Series
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.10mm L x 2.10mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.10mm