V150LA20A
DigiKey Part Number
2156-V150LA20A-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
V150LA20A
Description
VARISTOR 240V 6.5KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
240 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Harris Corporation
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
80J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1.6 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V