1414N4PHSSO10
DigiKey Part Number
1414N4PHSSO10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1414N4PHSSO10
Description
BOX S STL NATURAL 16"L X 14"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Metal, Stainless Steel Natural Hinged Door, Lid 16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm) X 10.000" (254.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1414N4PHSSO10 Models
Category
Design
Hinged Door, Lid
Mfr
Material
Series
Color
Natural
Packaging
Box
Thickness
14 Gauge
Part Status
Active
Features
Interior Panels
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
10.000" (254.00mm)
Weight
28 lbs (12.7 kg)
Area (L x W)
224in² (1445cm²)