71BDF30-02-2-AJN
DigiKey Part Number
GH7108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71BDF30-02-2-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 250MA 115V
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 6 Position DP6T 250mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Category
Current Rating (Amps)
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
30 V
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length
9.53mm
Number of Positions
2 ~ 6
Number of Decks
2
Number of Poles per Deck
2
Circuit per Deck
DP6T
Depth Behind Panel
24.87mm