GSFD2506
DigiKey Part Number
4786-GSFD2506TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSFD2506CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSFD2506DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSFD2506
Description
MOSFET, N-CH, SINGLE, 6.00A, 250
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 6A (Tc) 38W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
777 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
38W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620mOhm @ 2A, 10V