GUVV-T13GD-L
DigiKey Part Number
2096-GUVV-T13GD-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GUVV-T13GD-L
Description
SENSOR PHOTODIODE 230-395NM TO46
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Photodiode TO-46-2 Metal Can
Category
Responsivity @ nm
0.13 A/W @ 350nm
Manufacturer
Genicom Co., Ltd.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2 V
Packaging
Tray
Current - Dark (Typ)
20nA (Max)
Part Status
Active
Active Area
1.54mm²
Color - Enhanced
Ultraviolet (UV)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C