FFC2B35-14-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FFC2B35-14-T |
Description | CONN FFC BOTTOM 14POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FFC2B35-14-T Models |
Category | Cable End Type Straight, Tapered |
Manufacturer GCT | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Tin |
Part Status Active | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions 14 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.4A |
Termination Solder | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.079" (2.00mm) | Mating Cycles 30 |