BH015-10-C-E
DigiKey Part Number
2073-BH015-10-C-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH015-10-C-E
Description
CONN RECEPT SMD 10POS 3.96MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.156" (3.96mm) Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BH015-10-C-E Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
7.9A per Contact