FSP850-50FGPH3
DigiKey Part Number
2967-FSP850-50FGPH3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP850-50FGPH3
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V 850W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 1
20 A
Mfr
Current - Output 2
20 A
Series
Current - Output 3
70.8 A
Packaging
Box
Current - Output 4
500 mA
Power (Watts)
Type
Enclosed
Applications
ITE (Commercial)
Number of Outputs
4
Efficiency
80%
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
8.66" L x 3.21" W x 1.59" H (220.0mm x 81.5mm x 40.5mm)
Voltage - Output 3
12V