FSP650-57SAB
DigiKey Part Number
2967-FSP650-57SAB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP650-57SAB
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V 650W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SFX AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
20 A
Mfr
Current - Output 3
54 A
Series
Current - Output 4
300 mA
ITE (Commercial)
Type
SFX
Efficiency
80%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
10°C ~ 40°C
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
3.94" L x 4.92" W x 2.50" H (100.0mm x 125.0mm x 63.5mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, FCC, KC, TUV
Voltage - Output 4
-12V
Standard Number
Current - Output 1
20 A