FSP500-50ANB
DigiKey Part Number
2967-FSP500-50ANB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP500-50ANB
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ATX AC DC Converters 1 Output 3.3V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Standby Output, Universal Input
Type
ATX
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.52" L x 5.12" W x 3.39" H (140.2mm x 130.1mm x 86.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output 1
3.3V
Standard Number
Current - Output 1
300 mA