FSP300-57FCB
DigiKey Part Number
2967-FSP300-57FCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP300-57FCB
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V 413W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
14 A
Mfr
Current - Output 3
25 A
Series
Current - Output 4
300 mA
Type
Enclosed
Efficiency
80%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
50°C
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
5.91" L x 3.21" W x 1.59" H (150.0mm x 81.5mm x 40.5mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV
Voltage - Output 4
-12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
12 A