FSP300-50FRB
DigiKey Part Number
2967-FSP300-50FRB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP300-50FRB
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 401W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 90 ~ 264 VAC Input
Efficiency
85%
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.91" L x 3.21" W x 1.59" H (150.0mm x 81.5mm x 40.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output 1
3.3V
Standard Number
Current - Output 1
300 mA