FSP270-RFAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP270-RFAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP270-RFAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 270W
Detailed Description
48V 270 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
8.03" L x 3.45" W x 1.63" H (204.0mm x 87.6mm x 41.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
5.62A
Base Product Number
Power (Watts)
270 W