FSP230-AWAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP230-AWAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP230-AWAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 230W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54V 230 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.97" L x 3.37" W x 1.27" H (177.0mm x 85.6mm x 32.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV, VCCI
Voltage - Output
54V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
4.26A
Base Product Number
Power (Watts)
230 W