FSP1200-20FM
DigiKey Part Number
2967-FSP1200-20FM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP1200-20FM
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 2130W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 2 Output 12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
97 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Type
Front End
Features
PMBus™, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.53" H (184.9mm x 73.4mm x 38.9mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, GS
Voltage - Output 2
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
80.5 A