FSP090-AWAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP090-AWAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP090-AWAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
89%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.52" L x 2.56" W x 1.00" H (140.1mm x 65.1mm x 25.4mm)
Voltage - Output
54V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
1.67A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
90 W