FSP045-D3MR3
DigiKey Part Number
2967-FSP045-D3MR3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP045-D3MR3
Description
ADATPER, 5/9/12/15/20V, 3/3/3/3/
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 45 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
45 W
Manufacturer
FSP Technology Inc.
No Load Power Consumption
75mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.99" L x 1.72" W x 1.57" H (76.0mm x 43.6mm x 40.0mm)
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
2.25A, 3A, 3A, 3A, 3A