C202AS-YTY-LW65
DigiKey Part Number
2632-C202AS-YTY-LW65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C202AS-YTY-LW65
Description
20X2 YELLOW/GREEN SERIAL LCD
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow Serial 116.00mm x 37.00mm x 13.50mm
Category
Outline L x W x H
116.00mm x 37.00mm x 13.50mm
Viewing Area
83.00mm L x 18.60mm W
Series
Backlight
LED - Yellow
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
5V
Dot Size
0.65mm W x 0.60mm H
Interface
Serial
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Black
Display Mode
Transflective
Background Color
Yellow/Green
Character Size
5.55mm H x 3.70mm W