C202A-FTW-LW65
DigiKey Part Number
2632-C202A-FTW-LW65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C202A-FTW-LW65
Description
20X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 7 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 116.00mm x 37.00mm x 13.50mm
Category
Outline L x W x H
116.00mm x 37.00mm x 13.50mm
Viewing Area
83.00mm L x 18.60mm W
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Voltage - Supply
5V
Dot Size
0.60mm W x 0.65mm H
Interface
Parallel
Controller Type
ST7066U
Character Format
5 x 7 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Text Color
Black
Display Mode
Transflective
Background Color
Gray
Character Size
5.55mm H x 3.20mm W