Image for PQ26/25-3C95-A100 is not available
PQ26/25-3C95-A100
DigiKey Part Number
1779-PQ26/25-3C95-A100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ26/25-3C95-A100
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C95 Ferrite Core PQ Type 1.075" (27.30mm) Length 0.748" (19.00mm) Width Diameter 0.486" (12.35mm) Height
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.451
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Length (le) mm
54.3
Series
Effective Area (Ae) mm²
120.0
Packaging
Bulk
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Part Status
Active
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Core Type
PQ
Finish
Uncoated
Supplier Device Package
PQ 26 x 25
Height
0.486" (12.35mm)
Material
3C95
Length
1.075" (27.30mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Width
0.748" (19.00mm)