EFD15/8/5-3F46-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1779-1075-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EFD15/8/5-3F46-S |
Description | FERRITE CORE EFD 3F46 2PC SET |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Uncoated 3F46 Ferrite Core EFD Type 0.591" (15.00mm) Length 0.183" (4.65mm) Width Diameter 0.295" (7.50mm) Height |
Datasheet | Datasheet |
Category | Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ 2.27 |
Manufacturer Ferroxcube | Effective Length (le) mm 34.0 |
Packaging Bulk | Effective Area (Ae) mm² 15.0 |
Part Status Active | Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 12.2 |
Core Type EFD | Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 510.0 |
Supplier Device Package EFD 15 x 8 x 5 | Finish Uncoated |
Material 3F46 | Height 0.295" (7.50mm) |
Tolerance ±25% | Length 0.591" (15.00mm) |
Gap Ungapped | Width 0.183" (4.65mm) |