Image for EFD15/8/5-3F3-S is not available
EFD15/8/5-3F3-S
DigiKey Part Number
1779-EFD15/8/5-3F3-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFD15/8/5-3F3-S
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F3 Ferrite Core EFD Type 0.591" (15.00mm) Length 0.183" (4.65mm) Width Diameter 0.295" (7.50mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
1400.0
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
2.27
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
34.0
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
15.0
Core Type
EFD
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
12.2
Supplier Device Package
EFD 15 x 8 x 5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
510.0
Material
3F3
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
780 nH
Height
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±25%
Length
0.591" (15.00mm)
Gap
Ungapped
Width
0.183" (4.65mm)