Image for E55/28/21-3C91 is not available
E55/28/21-3C91
DigiKey Part Number
E55/28/21-3C91-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E55/28/21-3C91
Description
FERRITE CORE E 3C91
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C91 Ferrite Core E Type 2.213" (56.20mm) Length 0.827" (21.00mm) Width Diameter 1.083" (27.50mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E55/28/21-3C91 Models
Category
Material
3C91
Manufacturer
Ferroxcube
Finish
Uncoated
Packaging
Bulk
Height
1.083" (27.50mm)
Part Status
Active
Length
2.213" (56.20mm)
Core Type
E
Width
0.827" (21.00mm)